top
logo

CVAC names winter All-Academic Team PDF Print E-mail
Written by pressrepublican.com   
Friday, April 13, 2007

PLATTSBURGH — The Champlain Valley Athletic Conference has named its John J. Herbert All-Academic Team for the winter season.
Each of the 12 schools can nominate two seniors athletes from any varsity sport to be recognized for their athletic and academic achievements.
TICONDEROGA
Patrick Dunn (Indoor Track) — National Honor Society, Student Council Representative, Foundation for Excellent Schools Mentor, Vice President, Venture Crew, BSA, Indoor Track, Outdoor Track, RPI Medalist, Bausch & Lomb Science Award.
Cathleen Mallette (Cheerleading) — Cheerleading, Cross-Country, Key Club, Yearbook, National Honor Society, Teaching, Mentoring and student representative for the Foundation of Excellent Schools.
NORTHEASTERN
CLINTON
Chris Matott (Ice Hockey) — Clarkson University Achievement Award, National Association of High School Scholars, Key Club, French Club, Consecutive High School Honor Roll, Soccer, Ice Hockey, Baseball, North Country Ski/Snowboard Club, Rouses Point Volunteer Fire Department, Certified First Responder and EMT.
Karissa Monette (Volleyball) — National Honor Society, Knowledge Master Open, North Country Model U.N. Director, Harvard Model U.N., French Club, Health Careers Club, Girls Scouts, Venture Scouts, Drama Club, Chorus, Band, Volleyball, Track & Field, Lifeguard, Mission Trip to Nicaragua.
SETON CATHOLIC
Jared Pellerin (Swimming) — National Honor Society, Middle States Steering Committee, Student Council, Key Club, Campus Ministry, Yearbook, Cross-Country, Track & Field, Swimming, Empire State Games.
Stevie Fessette (Basketball) — Key Club, Soccer, Basketball, Honor Roll.
SARANAC
Kara Carpenter (Volleyball) — Volleyball, Prom Court, Journalism Editor, Jazz Band, Band, Who's Who Among American High School Students, Honor Roll.
Timothy Petrashune (Indoor Track) — Model U.N., Spanish Club, Cross-Country, Indoor Track, High Honor Roll, Honor Roll.
MORIAH
Nicholas Martin (Basketball) — Transfer student from New Jersey, Member of Basketball team.
Emily Sprague (Basketball) — Basketball, Softball, Drama Club, National Honor Society.
LAKE PLACID
Josh Crosby (Basketball) — Environmental Club, Cross-Country, Basketball, Track, Envirothon Competition.
Maggie Dennin (Girls' Ice Hockey) — National Honor Society, Lambda Pi, Varsity CLub, President of Key Club, Student Council Representative, Tutor, Drama Club, Girl's Ice Hockey, Tennis.
NORTHERN ADIRONDACK
Lyndon LaBombard (Wrestling) — Key Club, Library Club, National Honor Society, French Club, Band, Jazz Band, All-Sate Band Selection, Prom Committee, Tennis, Principal's Awards, Lifeguard, Scholar Athlete Award (Tennis).
Danielle McNeil (Basketball) — FFA Historian & Treasurer, Spanish Club, Chorus, Prom Committee, Business Club President, National Honor Society Secretary, Soccer, Basketball, NY Lottery Winter Achievers, Principal's Awards, Showmanship.
AUSABLE VALLEY
Kyle Devins (Indoor Track & Field) — Football, Indoor/Outdoor Track & Field, National Honor Society, Math League.
Margaret McGannon (Basketball) — Soccer, Basketball, Track & Field, National Honor Society, Student Council, Key Club, Class Officer.
PLATTSBURGH HIGH SCHOOL
Dustin Rabideau (Indoor Track) — Student Council President, National Honor Society, Multi-Cultural Club, All-State Band, Drama Club, Key Club, Jazz Band, Chorus, Soccer, Track.
Kayla Peck (Volleybal) — Key Club (Treasurer), Band, National Honor Society, Yearbook, Cros-Country, Chorus, Church Choir.
BEEKMANTOWN
Adam Roberts (Wrestling) — Wrestling, Student Council Treasurer, Class Treasurer, Varsity Club, National Honor Society, Peer Connectors, Model U.N., Adventure Club, Mentoring Program, High Honor Roll.
Brittany Huber (Indoor Track) — Band, Indoor Track, Model U.N., Soccer, Track & Field, French Club, Peer Connectors, Varsity Club Secretary, SADD President, Mentoring.
PERU
John Mackintosh (Basketball) — Soccer, Basketball, Key Club President, Baseball, Adirondack Mentor Program, Class President, High Honor Roll, National Honor Society, Varsity Club, Umpire- Town of Peru.
Leah Butts (Volleyball) — Volleyball, Church Youth Group, 4-H, SAVE, Horse Shows, National Honor Society, NAHS, High Honor Roll.
SARANAC LAKE
Thomas Vossler (Basketball) — Football, Basketball, Youth Basketball Coach, Winter Carnival Court, PAL Football Official, Student Athlete Association.
Katy Sweet (Indoor Track) — Indoor Track, Outdoor Track, National Honor Society, Model U.N., AFS-Culture Club, Senior Play-Stage Manager, Yearbook editor, Outdoor Club, Envirothon Club.

 

bottom

Powered by Joomla!. Designed by: Free Joomla Themes, hosting. Valid XHTML and CSS.